KALASHA FILM AND TELEVISION AWARDS 2015 LIST OF WINNERS.

kalashawinnerslogo

 

 

FILM CATEGORY

BEST LEAD ACTOR IN A FILM

 

BEST LIGHTING TECHNICIAN

Felix Warutere (Karis)                 -Switch

Before and After

Kenneth Nganga (Brian)             -My son's salvation

Veve – Paul Atoni

PatrickMacharia(StreetBoy) -Child for hire

The Cleansing

Paul Ogola (Kevin)                       -Sibini

Fundimentals

Muchiri Mentor (Mentor)         -Bodaboda

The Audition

 

BEST SPECIAL EFFECTS

BEST LEAD ACTRESS IN A FILM

Consigned to Oblivion

Sandra Dache (NyarUsonga)   -The Cleansing

Watamati – David Anguka

Nice Githinj(Jane)                     -Letters home

LwandaMagere and the WitchDoctor

Vivian Wambui (Beliza)           - NoBehaviour

Fundimentals

Nancy Salim (Akiru)                     -Early Marriage

 

Elizabeth Sande (Samantha)   -Child for hire

 
 

BESTORIGINAL SCREENPLAY

BEST SUPPORTING ACTOR IN A FILM

HearMeMove

Charles Karumi (Moses)         -Fundimentals

Veve

Jacob Otieno (Stephen)          -Sibini

Letters Home

Sam Psenjen (Watchman)       -Letters Home

The Cleansing

Timothy King'oo (Gaddafi)    -Before and After

Sibini

Emmanuel Mugo (Cain)        -Broken Link

 
 

BEST FEATURE

BEST SUPPORTING ACTRESS IN AFILM

Veve   - Sarika Hemi Lakhani, Ginger and Guy Wilson

Mukami Njiru (CucuWachera)       -Ririkana

Switch

Jane Obando (MadamLora)           -No Behaviour

Fundimentals

Jacky Kiboi (Jane)                                 -Switch

Bodaboda

Batroba Ajikon (Ajikon)                   -Early Marriage

Night runners

Rachael Githigia (Jezebel)               -Jicho

 
 

BEST DIRECTOR OF PHOTOGRAPHY

BEST SOUND DESIGNER

Veve

Before and After – Bruce Makau

Letters Home

Early Marriage

Sibini – Likarion Wanaina

Letters Home

Before and After

No Behaviour

No Behaviour

The Audition

 
 

BEST DOCUMENTARY

BEST ORIGINAL SCORE

Beyond the fivesenses

Hear me Move

Origin of Kimisambwa

The Cleansing

The Last Fight

Veve

Nurtured withLove

Visa Love

Mraa

The Audition

 
 

BEST SHORT FILM

BEST EDITOR

Before and After

The Cleansing

Sibini

No Behaviour

Letters Home

Ahavah

The Cleansing – Owino  Sangiewa

Before and After

No Behaviour

Child for hire- Peter Wangugi

 
   


BEST PRODUCTION  DESIGNER

Ahavah

Veve – Ayako Bertolli

Broken Link

Before and After

Letters Home


BESTDIRECTOR

Sibini

No Behaviour

The Cleansing

My Son's Salvation

Veve – Simon Mukali

TELEVISION CATEGORY

BEST LEAD ACTOR IN A TV DRAMA

                 
 

BESTTVCOMEDY

Kevin Maina(Zamm)                     -GrooveT heory

Classmates

Abubakar  Athman (Cosmas)         -Auntie Boss

HapaKuleNews

Abubakar  Ismael (Kaka)               -Arosto

PrayandPrey

David  Marucha ( Michireti)         -The real Househelps of Kawangware

Lokoloko

Kenneth Ambani (Benjamin)   -Sumu

 

BEST LEAD ACTRESS IN A TV DRAMA

Maureen Wanza (Sasha)     -Sumu

Riziki Ambose (Sita)             -Pendo

Aisha Nour (Truphena)         -The real househelps of Kawangware

Nice Wanjeri  (Shiro)           -Aunti eBoss

Debbie Asila (Amanda)     -Twisted

BEST PERFORMANCE IN A TV COMEDY

Mbuthia Ngware (ApostleDaniel) - Pray&Prey

Samson Psenjen (Mr.Mwango)         -Classmates

Stephen Opondo (Atito)                     -Classmates

Khaleed Abdul (Farah)                         -Classmates

Timothy Ndisi (Bamuru)                     -Lokoloko

BEST HOST IN A TV SHOW

Kiran Jethwa                 -Tales from th eBush Larder

Salim Amin                   -The Scoop

Sarah Hassan & Charles Ouda -Discovery254

Marcus Olangi             -AfroFuse

Denzel & Sia                 -KrazyKoolShow

BEST TV DOCUMENTARY

Tales from the Bush Larder

Kwame Nkurumah :A Story of Vision and Tragedy

Mpule : Beauty and Brains

Unity Dow Story

Sankara's Ghost

SPECIAL AWARDS CATEGORY

BEST FEATURE  BY A STUDENT

 

BEST ANIMATION PRODUCTION

Intellectual Scum

The Migrant Business Ngendo Mukii

My Son's salvation – Elizabeth Mwihaki Maina

Lwanda Magere and the Witchdoctor

Broken Link

God's Plan

Twisted Affairs

 

The Pharisee

 

 

 

BEST FEATURE- EAST AFRICAN CATEGORY

Going Bongo

House Arrest

Dream UG 2050

The Queen of Maasai

Early Marriage

 

BEST LOCAL LANGUAGE FILM

Moskode – Rading Collins

Sibini

The Cleansing

Ririkana

Early Marriage

 
 

BEST TV DRAMA

Groove Theory

Auntie Boss

Sumu

Arosto

Pendo

BEST DOCUMENTARY BY A STUDENT                                                                     

Heart to Soul

Oborogi - Basil Rotah                                         

 

BE

BEST DIASPORA PRODUCTION

Code of Silence – Nicholas Wambugu

Ugali

AllIn

 


Kituo Halisi - KBC

Life time Achievement  Award - Mary Kabele [Mama Kayai]

Local TV Advertisement  - Kangaroo Shoe Polish

KFCB Award for Best Watershed Compliant Station - None qualified